FAZY 2020

       Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego  „FAZY 2020 ” zakończone.  Odbywały się ponownie  w Ośrodku Wypoczynkowym  ORION  w  Kudowie Zdroju, w dniach od 17 do  25  października 2020 roku.   Przyjechali do nas  –  tradycyjnie już  –  uczestnicy  z  Niemiec i Polski. Udział w projekcie FAZY grupy młodzieży z Ukrainy – ze względu na sytuację epidemiczną – możliwy był tylko w formie codziennych sesji kontaktów drogą internetową.  
Było to dla nas kolejne doświadczenie z wykorzystaniem drogi elektronicznej. Udało się pomyślnie przeprowadzić wszystkie punkty programu  – choć oczywiście wszyscy tęsknimy  za  bezpośrednim kontaktem uczestników w przyszłości.  
Ze względu na zaistniałą sytuację również finał projektu odbywał się w niezwykłych okolicznościach, tzn. dla uczestników z Niemiec również drogą internetową. Ale udało się przeprowadzić końcowe prezentacje efektów (miniatur filmowych) w sposób zadowalający, chociaż działo się to w sposób dla nas dość zaskakujący…Tradycyjnie już warsztaty filmowe rozpoczęły się od pracy nad kolejną wersją „łańcuszka”,  realizowanego techniką rysunkową. Rozstawione pierwszego dnia stanowiska do realizacji filmów animowanych,  służyły praktycznie bez przerwy,  aż do ostatniego dnia zajęć.     Młodzi autorzy z Polski, Niemiec i Ukrainy,  pod okiem doświadczonych instruktorów filmu animowanego,  tworzyli swoje miniatury w różnych technikach.  Takie działania miały miejsce  równolegle, również na warsztatach filmu animowanego w Ośrodku Kultury na Ukrainie.      W rezultacie powstało ponad dwadzieścia miniatur filmowych, co w obecnych warunkach uważamy za bardzo pozytywny rezultat. 

W najbliższym czasie większość filmów trafi do pokazów konkursowych XXVIII Międzynarodowego Festiwali Filmowego „1 Minuta”.

Projekt  „FAZY 2020” został dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.